Nemoci

Pokud už jste si něco o plemeni mini bullteriér zjistili, jistě víte, že je postihuje dědičná nemoc zvaná luxace oční čočky. Tato genetická vada způsobuje oslepnutí psa při velkých bolestech. Pro chov je nutný a povinný test DNA, který zjistí, jak na tom pes je. Máme 3 typy - čistý, přenašeč a postižený. Tyto 3 typy lze mezi sebou křížit, ale vždy tak, aby se předešlo "tvorbě" postižených jedinců. Dá se říci, že všechny typy lze mezi sebou křížit, ale podmínkou je, aby jeden z rodičů byl čistý.  Jak už bylo zmíněno, u psů, kteří jdou do chovu s pp je vyšetření povinné - u bez pp nikoliv. Je zde tudíž riziko, že člověk, který dělá bez pp štěňata, vyprodukuje postižené štěně. Minibullteriéri trpí i nemoci srdce, ledvin, pately a hluchota. Riziko postižení těmito nemoci snížíte tím, že si pořídíte štěně po testovaných rodičích. Avšak testy nemohou být provedeny jakýmkoliv veterinářem a jakoukoliv metodou. Srdíčko může vyšetřit pouze zkušený kardiolog akreditovaný klubem (ověřená praxe) a lze ho provést jedině Dopplerem. Ledviny postihuje hereditární nefritis (zkolabování ledvin) a polycystická ledvina. H. nefritis se zjistí pouze UPC testem z moči a polycystická ledvina pomoci sono vyšetření. Patela musí být vyšetřena odborným posuzovatelem pately, který je uznaný veterinární komorou. Hluchotu lze zjistit Baer testem. Zde je riziko v tom, že jednostranně hluchý rodič se nepozná jinak než tímto vyšetřením. Jednostranně hluché zvíře může dát oboustranně hluchého potomka. Šíří se fáma, že hluchota se týká jen bílých jedinců, ale není to pravda. V pp chovu psů jsou tato pravidla dodržována a výsledky jsou zveřejňovány v databázi klubu chovatelů málopočetných plemen psů - KCHMPP. Nyní je vyvinut další test a to na nemoc pod zkratkou LAD.(letální akrodermatitida bulteriérů) - používá se opět test DNA.

Bez pp chov

Dalším rizikem je, že vám z mini bullteriéra vyroste maxi bullteriér. I přes to, že i v pp chovu se občas vyskytne jedinec, který naroste o něco víc než by měl, nikdy nedosáhne takových rozměrů, jako má standardní bulík.  Ale u bez pp chovu si nemůžete být jisti rodiči a nikdy nevíte, zda jeden z nich není standardní bullteriér, u nichž samci dosahují až 60 cm v kohoutku a váhy kolem 30 kg. V podstatě si nemůžete být jisti, jestli vůbec kupujete mini bullteriéra. A i přes to, že vám člověk nabízející bez pp štěňata rodokmeny rodičů ukáže, nikdy nemáte 100% jistotu, že jsou to rodokmeny těchto rodičů. U pp chovu vám za toto všechno ručí klub. Nenechte se od člověka produkujícího bez pp opít rohlíkem. A že to umějí skvěle, o tom není pochyb. Budou vám říkat, jak jsou rodiče zdraví a že testy nepotřebují, protože to a ono. V neposlední řadě by se měl člověk zamyslet nad tím, proč jsou štěňata bez pp, když mnohdy jeden anebo oba rodiče pp mají. Bývá to často tím, že rodiče neprojdou do chovu. Nesou nějaký defekt, vadu a to často i dědičnou, např. zálomek na ocase nese riziko, že se některému z potomků vyskytne tento zálomek na páteři a zdravotní problémy jsou na světě - jenomže to vám člověk, který produkuje bez pp psy nepřizná. Většinou se vymlouvají na lenost uchovnit zvíře, že je to problematické a nákladné a co je nejhorší, že je to zbytečné. O množírnách se toho píše všude spousta. Ale často mi chybí věc, na kterou upozorním nyní. Vždy se zveřejňují psi v klecích, v zanedbaném stavu. To, ale vy nikdy neuvidíte, i když na takového množitele narazíte! Věřte, že on vás nikdy do jeho "království" nezavede. Proč by to také dělal, nemá zapotřebí ukazovat někomu, jak porušuje zákon a týrá psy. Vždy se na vaši návštěvu připraví. Matku (pokud to bude ovšem skutečná matka) štěňat vykoupe, napudruje, navoní - taktéž štěňata a vezme po dobu vaší návštěvy domů. Do čistého prostředí a voňavého pelechu - takže nic nepoznáte. Tomuto se lze vyvarovat jen jediným - vybírejte štěně z registrované chovatelské stanice, na kterou dohlíží klub spadající pod ČMKU. 

Cena

Ve finále se dostáváme k ceně. I u psů platí pravidlo "nejsem tak bohatý, abych si kupoval laciné věci" a u psů to možná platí dvojnásob. Kvalitní štěně mini bullteriéra je sice záležitost vyšší pořizovací ceny, ale způsobeno je to vysokými náklady na krytí, vrh i odchov. Zběžně tyto náklady vycházejí téměř na 40.000,- a více. Obzvláště pokud chovatel jede krýt do zahraničí a fena rodí císařem. Nejsou do toho započítávány výstavy, uchovnění, veterinární náklady, zdravotní testy a pořizovací cena feny.  Ovšem i přes vysoké náklady se lze s chovatelem domluvit. Mnozí z nich jsou ochotni přistoupit na splátky, spolumajitelství anebo držitelství. Do spolumajitelství se psi dávají levněji a do držitelství i zdarma. Práva na chov (krytí a vrhy) zůstávají však chovateli. 

Závěrem jen podotknu, že živý tvor se nemá kupovat bez rozmyslu. Až si vyberete mezinárodně chráněnou chovatelskou stanici, určitě se zajeďte za chovatelem podívat. Jistě vám řekne hodně užitečných rad a ukáže vám svá zvířata, případně rodiče štěněte. Přeji šťastnou ruku při výběru. Vybírejte rozumem - určitě se vám to vyplatí.

 

I takto může vypadat otec vašeho štěňátka, to však nikdy neuvidíte - množitel to nedopustí.

A dost možná, že štěňata s matkou žijí mimo vaši návštěvu u "chovatele" v podobných podmínkách 24 hodin denně.